Комунальне некомерційне підприємство"Чернігівська міська лікарня № 3"
Чернігівської міської ради

Поради лікарів

Про заходи з профілактики хвороби, викликаної вірусом Зіка

Вірус Зіка передається людям при укусах заражених комарів роду Aedes, в основному виду Aedes aegypti, що живуть у тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками збудників лихоманки Денге, Чикунгуньи й жовтої гарячки.

Інкубаційний період хвороби, викликаної вірусом Зіка, точно не відомий, але імовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовірусних інфекцій, таких як лихоманка Денге: підвищення температури тіла, висипання на шкірі, кон’юнктивіт, біль у м’язах і суглобах, нездужання й головний біль. Ці симптоми зазвичай є слабко вираженими й зберігаються протягом 2-7 днів.

На даний час триває дослідження потенційного зв’язку між вірусом Зіка у вагітних жінок і мікроцефалією у народжених ними дітей. До появи додаткових даних вагітні жінки й жінки, що планують вагітність, повинні проявляти особливу обачність для захисту від укусів комарів під час відвідування країн, де відбувається передача вірусу Зіка, або, без крайньої необхідності, утриматися від поїздок до країн Латинської Америки до стабілізації епідеміологічної ситуації в регіоні.

Водночас, ВООЗ не рекомендує вводити обмеження на поїздки та торгівлю з країнами, де відбувається передача вірусу Зіка.

Особам, що подорожують до ендемічних регіонів, слід надавати рекомендації, щодо потенційних ризиків та заходів з профілактики укусів комарами.

Для цього необхідно використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває як можна більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар’єри, такі як сітка, закриті двері й вікна. Крім цього важливо позбуватися місць можливого розмноження комарів, у разі їх наявності, проводити дезінфекційні заходи. При появі перших симптомів захворюваності (лихоманка, головний біль, кон’юнктивіт тощо), невідкладно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

В.о. завідуючого терапевтичного відділення Сергеєва О. М.


ГРИП!

Основні факти

Грип – це гостра вірусна інфекція, що легко поширюється в громаді.

Грип циркулює у всьому світі, їм може захворіти будь-хто з будь-якої вікової групи. Грип викликає щорічні сезоні епідемії, пік яких в районах з помірним кліматом припадає на зиму. Грип являє собою серйозну проблему охорони здоров’я, що викликає тяжкі хвороби та призводить до летальних випадків в групах населення підвищеного ризику. Епідемія може справляти негативну дію на економіку в зв’язку зі зниженням продуктивності трудових ресурсів та створювати надмірне навантаження для системи охорони здоров’я.

Щеплення – це самий ефективний шлях профілактики інфекції.

Загальна інформація

Сезонний грип – це гостра вірусна інфекція, що викликається вірусом грипу.

Існує три типи сезонного грипу – А, В та С. Віруси грипу типу А поділяються на підтипи, в залежності від різних видів та комбінації поверхневих білків вірусу. Серед багатьох підтипів вірусів грипу А в даний час серед людей циркулюють підтипи грипу A(H1N1) и A(H3N2). Віруси грипу циркулюють у всіх частинах світу. Випадки захворювання на грип типу С виникають набагато рідше ніж захворювання на грип типу А чи В. Через це вакцини проти сезонного грипу містять лише віруси грипу А та В.

Прояви грипу

Для сезонного грипу притаманні раптова поява гарячки, кашель (як правило сухий), головний біль, м’язовий біль та біль у суглобах, сильне нездужання (погане самопочуття), біль в горлі та нежить. Більшість людей одужують протягом тижня без будь-якої медичної допомоги. Але грип може призводити до розвитку тяжких ускладнень чи смерті у людей з підвищеним ризиком. Час між інфікуванням та захворюванням, відомий як інкубаційний період, триває близько двох днів.

Хто піддається ризику

Щорічні епідемії грипу можуть справляти серйозний вплив на всі вікові групи, але найбільший ризик розвитку ускладнень загрожує дітям віком до двох років, дорослим віком 65 років та старше, людям будь-якого віку з певними хворобами, такими як хронічні хвороби серця, легень, нирок, крові і хвороби обміну речовин (наприклад, діабет) чи з ослабленою імунною системою.

Передача інфекції

Сезонний грип передається легко та може швидко поширюватися в школах, домах для людей літнього віку та інвалідів, на підприємствах та в містах. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу потрапляють у повітря. Їх може вдихнути інша людина и зазнає впливу вірусу. Вірус може також поширюватися через руки, що інфіковані вірусом. Для попередження поширення люди підчас кашлю повинні прикривати рота та носа хусткою та регулярно мити руки.

Лікування

За допомогою противірусних лікарських засобів проти грипу, можна ефективно попереджувати та лікувати хворобу. Існують такі інгібітори нейрамінідази (протигрипозні лікарські засоби): озельтамивір та занамівір. У деяких вірусів грипу розвивається стійкість до противірусних препаратів, що є причиною зниження ефективності лікування. ВООЗ проводить моніторування чутливості вірусів грипу, що циркулюють до противірусних препаратів.

З метою забезпечення ефективності і безпечності фармакотерапії необхідно дотримуватись рекомендацій із застосування лікарських засобів, призначених лікарем, та інструкції для медичного застосування препаратів. До завершення курсу лікування слід зберігати первинну та/або вторинну упаковку лікарського засобу, на якій зазначені назва, форма випуску, доза, серія, дата випуску, термін придатності, назва виробника лікарського засобу.

Сезонні епідемії

В районах з помірним кліматом епідемії грипу виникають щорічно в осінньо-зимовий період року. Хвороба призводить до госпіталізації та смерті переважно в групах з підвищеним ризиком (діти віком до двох років, люди похилого віку та пацієнти з хронічними хворобами). У всьому світі ці щорічні епідемії викликають приблизно 3 – 5 мільйонів випадків тяжкої хвороби та приблизно 250 000 – 500 000 смертельних випадків. Більшість смертельних випадків, що пов’язані із грипом, в промислово розвинутих країнах виникають серед людей віком 65 років та більше.

Наслідки хвороби

Грип може призводити до серйозних проблем в сфері охорони здоров’я та економіки. У розвинених країнах епідемії можуть призводити до чисельних пропусків роботи через хворобу та зниженню працездатності. В піки захворюваності місцеві заклади охорони здоров’я можуть бути перенавантаженні хворими людьми, які звертаються за медичною допомогою. Більшість людей одужують від грипу, але частина потребує госпіталізації, а деякі помирають від цієї хвороби. Мало відомо про наслідки епідемій грипу в країнах, що розвиваються.

Профілактика

Найбільш ефективним шляхом профілактики хвороби чи її тяжких наслідків є щеплення. Більше 60 років використовуються безпечні та ефективні вакцини. Серед здорових дорослих людей вакцина може попередити захворювання на грип на 70% – 90%. Серед людей похилого віку вакцина зменшує кількість тяжкого перебігу грипу та ускладнень на 60% та летальних випадків – на 80%.

Щеплення особливо важливі для людей з груп підвищеного розвитку серйозних ускладнень грипу, а також для людей, що мешкають разом з людьми з груп підвищеного ризику чи здійснюють догляд за ними.

ВООЗ рекомендує щорічні щеплення наступним групам населення (в порядку зменшення значущості):

 • мешканці будинків для людей літнього віку та будинків інвалідів,

 • люди похилого віку,

 • Люди з хронічними хворобами,

 • інші групи, такі як вагітні, працівники охорони здоров’я; люди, що займають відповідальні посади; а також діти віком від шести місяців до двох років.

Щеплення проти грипу найбільш ефективне в тих випадках, коли віруси, що поширені в громаді, в значній мірі співпадають з вірусами вакцини. Віруси грипу постійно змінюються, та Глобальна мережа ВООЗ з епіднагляду за грипом (GISN), партнерство Національних центрів з грипу у всьому світі, проводять моніторування вірусів грипу, що циркулюють серед людей. ВООЗ щорічно рекомендує склад вакцин, що націлені на три найбільш характерних з циркулюючих штамів.

Поради здоровим особам

1. Уникати місць скупчення людей, оскільки інфекція передається лише від хворої людини.

2. Запобігати тісному контакту з хворими у яких нежить, кашель, гарячка тощо.

3. Обмежити користування телефонними апаратами спільного використання, обробляти кожні дві години дезінфікуючими розчинами телефонні трубки та ручки дверей, уникати рукостискань та поцілунків.

4. Регулярно провітрювати помешкання, спати з відкритою кватиркою, уникати протягів.

5. Тепло вдягатися.

6. Кожні 2 – 3 години мити руки та обличчя з милом – протягом 20 секунд.

7. Використовувати одноразові рушники, або індивідуальні.

8. Кожні 3 – 4 години промивати порожнину носа та рота використовуючи сольовий розчин, приготовлений в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води) або фізіологічний розчин хлориду натрію.

9. Змазувати слизову носа оксоліновою маззю при виході із дому.

10. Повноцінно харчуватися, обмежити вживання білків тваринного походження, вживати їжу багату вітамінами групи В іС.

11. При появі перших симптомів хвороби (лихоманка, біль у м’язах, сухий кашель) негайно викликати лікаря додому, а не відвідувати заклад охорони здоров’я.

12. Не займатися самолікуванням.


ПАМ’ЯТКА ПАЦІЄНТУ

ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ІНФЕКЦІЇ

Що таке гострі респіраторні інфекції

Гостра респіраторна інфекція визначається як будь-яка інфекційна хвороба верхніх або нижніх дихальних шляхів. Інфекції верхніх дихальних шляхів включають в себе гострий риніт (запалення носа, нежить), гострий риносинусит (запалення носа та приносових пазух), гострий середній отит (запалення середнього вуха), фарингіт/тонзиліт (запалення глотки та глоткових мигдаликів), ларингіт (запалення гортані). Інфекції нижніх дихальних шляхів включають гострий трахеїт (запалення трахеї), гострий бронхіт (запалення бронхів), бронхіоліт (запалення бронхів найдрібнішого калібру – у дітей перших місяців життя), пневмонію (запалення легень).

Антибіотики мають обмежену ефективність у лікуванні більшої частини неускладнених гострих респіраторних інфекцій у дорослих і дітей.

Шлях передачі респіраторних інфекцій

Гострі респіраторні інфекції поширюються в громаді повітряно-краплинним шляхом – хвора людина поширює в оточуюче середовище аерозоль (дуже дрібні крапельки слизу, котрі містять збудників хвороби) під час чхання та кашлю. Даний аерозоль розповсюджується на відстань кількох метрів від хворої людини та здатен певний час перебувати в повітрі закритих приміщень. Ситуація погіршується при підвищеній вологості повітря.

Профілактика

В сезон поширення гострих респіраторних інфекцій, в томи числі грипу, в громаді з метою запобігання інфікуванню рекомендується дотримуватися наступного:

1.  Повноцінно харчуватися.

2. Достатньо спати вночі.

3. Провітрювати приміщення кожні 2 – 3 години.

4. Мити руки із милом після громадського транспорту, відвідування громадських місць.

5. Уникати місць скупчення людей.

6. Не займатися самолікуванням. Дотримуйтеся рекомендацій Вашого сімейного лікаря.

7. При появі перших симптомів захворювання (загальна слабкість, головний біль, біль у вусі, біль в горлі, нежить,кашель, підвищена температура тіла) звертатися до Вашого сімейного лікаря.

8. В ситуації, коли в Вашому оточенні з’являється хворий на гостру респіраторну інфекцію, займайте активну позицію – робіть зауваження людині, яка кашляє чи чхає і не прикривається хусткою.

9. Завчасно робіть профілактичні щеплення проти грипу. Це створить імунний захист Вашого організму від найтяжчої гострої респіраторної інфекції – грипу.

Докладну інформацію щодо щеплень можете отримати у Вашого сімейного лікаря.

Консультація лікаря

Оглянувши Вас, сімейний лікар надасть інформацію про хворобу та середні строки її перебігу (без призначення лікування); про особливості лікування та можливі побічні реакції, що можуть виникнути під час лікування; відповість на Ваші запитання та зробить призначення.

З метою забезпечення ефективності і безпечності фармакотерапії необхідно дотримуватись рекомендацій із застосування лікарських засобів, призначених лікарем, та інструкції для медичного застосування препаратів. До завершення курсу лікування слід зберігати первинну та/або вторинну упаковку лікарського засобу, на якій зазначені назва, форма випуску, доза, серія, дата випуску, термін придатності, назва виробника лікарського засобу.

Хто, імовірно, буде схильний до розвитку ускладнень

До таких груп відносяться:

1) пацієнти, які систематично нездужають;

2) пацієнти, які мають потенційні симптоми та ознаки серйозної хвороби та/або ускладнення;

3) пацієнти, які мають серйозні хвороби серця, легенів, нирок, печінки, нервово-м’язові хвороби, муковісцидоз, пригнічення імунної системи, недоношені діти та ін.;

4) людей віком старше 65 років, які мають два та більше з наступних критеріїв: госпіталізація у попередньому році, цукровий діабет, гостра серцева недостатність в анамнезі, поточне застосування глюкокортикоїдів; або особи віком старше 80 років із кашлем та одним або більше з перелічених вище критеріїв.

Госпіталізація

Лікар може прийняти рішення щодо Вашої госпіталізації. Зазвичай, такі рішення приймаються в наступних ситуаціях:

 • лікар не може гарантувати якісного лікування в амбулаторних умовах;

 • потрібне негайне лікування, що вимагає частої корекцією з боку лікаря або потрібен цілодобовий нагляд медперсоналу;

 • Ваші соціально-побутові умови не можуть гарантувати адекватного та якісного лікування;

 • Ви можете стати джерелом інфікування осіб, які мешкають поряд з Вами та ін.

В стаціонарі у Вас буде можливість бути цілодобово під контролем медперсоналу, що дозволить контролювати зміни в стані здоров’я та вносити відповідні корективи щодо обсягу обстеження та лікування. Як тільки Ваш стан покращиться та стабілізується, Ви зможете продовжити лікування вдома під наглядом Вашого сімейного лікаря.

Озельтамівір – не зареєстрований в Україні

Занамівір (реленза) – через 3 тижні

Римантадин 50 мг  №20 - 20,0 гр.

Ремавір 100мг №10 - 72,0 гр.

100мг №30 - 210,0 гр.

Амантін 100мг №30 - 75,0 гр.


Як вберегтися від грипу

Грип передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом під час розмови, кашлю, чхання, при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів).

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику, до яких входять: діти до 5 років (особливо – діти до 2 років); вагітні жінки; люди віком від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет; хворі на хронічні серцево-судинні захворювання; хворі на хронічні захворювання легенів; люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями. Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники; вчителі й вихователі; продавці; водії громадського транспорту; усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Клінічні ознаки грипу: підвищення температури тіла (різке підвищення температури тіла більше 38°С без інших супроводжуючих симптомів вже може свідчити про появу грипу), біль у м'язах, головний біль, кашель, нежить, біль у горлі, закладення носа, в окремих випадках – блювота і понос. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому.

Необхідно викликати «швидку» чи терміново звернутись до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя, затруднення дихання, висока температура тіла, що довго не знижується, багаторазове блювання та випорожнення, надмірна сонливість чи збудженість, болі у грудній клітці, домішки крові у мокроті, падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Як попередити зараження грипом?

 • уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;

 • обмежити відвідини місць великого скупчення людей;

 • Часто провітрювати приміщення;

 • часто мити руки з милом;

 • не торкатися очей, носа або рота немитими руками;

 • прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;

 • якщо у людини наявні симптоми грипу, необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів;

 • повноцінно харчуватися, достатньо вживати вітамінів групи В і С, висипатися, уникати перевтоми,

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Особливо необхідною вакцинація проти грипу є для представників груп ризику. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Вакцинація показана лише за рекомендацією лікаря та проводиться лише в лікувальному закладі.

Завідуюча терапевтичним відділенням Шишкова А. А.


ХОЛЗ

(Хронічні обструктивні захворювання легень)

Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) — повільно прогресуюча хвороба дихальних шляхів, що викликає значне погіршення функції легень. Це захворювання накладає суттєві обмеження на життя пацієнтів. Типовим симптомом є кашель, виділення мокротиння (слизу) та проблеми з диханням (задишка).

Згідно з останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на сьогодні близько 210 млн. осіб хворіють ХОЗЛ, а щороку ця хвороба вбиває приблизно 3 мільйони людей. Тож, захворювання стає 4-ю провідною причиною смерті в усьому світі поряд із ВІЛ/СНІД. Ці ж дані свідчать, що у 2005 році внаслідок ХОЗЛ померло 2,75 млн. осіб - більше ніж від раку молочної залози та діабету, разом узятих. ВООЗ прогнозує, що до 2030 року ХОЗЛ стане третьою найбільш поширеною причиною смертей.

Задишка (проблеми з диханням), яка є основним симптомом ХОЗЛ, має стійкий та прогресуючий характер і серйозно впливає на якість життя пацієнтів. В найбільш серйозних випадках симптоми ускладнюють життя пацієнтові настільки, що унеможливлюють виконання найпростіших побутових дій - таких, як умивання та одягання.

Симптоми захворювання прогресують повільно упродовж багатьох років. Спочатку задишка може виникати тільки при фізичному навантаженні, як відчуття дихального дискомфорту, скутості у грудях. Гострі респіраторні інфекції збільшують ці прояви особливо у зимовий період. З часом розвивається хронічна дихальна недостатність. Загострення цих симптомів у пацієнтів погіршує їхню здатність до щоденної діяльності.

Фактори ризику ХОЗЛ

ХОЗЛ розвивається під впливом так званих факторів ризику. Вони запускають механізми формування даної легеневої патології, і зазвичай пов’язані із станом довкілля, умовами роботи, а також з певними генетичними особливостями пацієнта.

До зовнішніх факторів ризику належать:

 • паління;

 • внутрішнє забруднення повітря (наприклад, біопаливо та вугілля, що використовується для приготування їжі);

 • зовнішнє забруднення повітря;

 • промисловий пил та хімікати (випари, гази, шкідливі викиди).

Головний фактор ризику виникнення ХОЗЛ - куріння (90% випадків). За оцінками ВООЗ, у 2005 році 5,4 мільйона осіб померли від вживання тютюну. За прогнозами до 2030 року кількість пов'язаних із тютюном смертей збільшиться до 8,3 мільйони.

Окрім куріння на розвиток хронічних обструктивних захворювань легень значно впливають забруднене повітря, шкідливі умови праці, тривале вдихання диму, пилу та хімічних сполук, а також часті інфекції легенів у дитячому віці. Деякі люди схильні до ХОЗЛ через спадковість. У таких людей є генетичний дефект, що називають дефіцитом альфаі- антитріпсину.

Діагностування

Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях пацієнтів з легким ступенем хронічних обструктивних захворювань. Тому діагноз ХОЗЛ встановлюють шляхом простого тесту - спірометрії, що визначає, наскільки глибоко людина може дихати і наскільки швидко повітря може проходити до легенів та виходити з них.

На ХОЗЛ необхідно перевіряти кожного пацієнта, що має такі симптоми, як постійний кашель, виділення мокротиння, задишка (ускладнення дихання), а також вплив будь-якого з перелічених вище факторів ризику. Оскільки ХОЗЛ прогресує повільно, цю хворобу найчастіше діагностують у людей у віці 40 років і старше.

Причини

Причини поширення ХОЗЛ у різних країнах цілком протилежні. У країнах з високим рівнем доходу, ХОЗЛ більш поширене у зв'язку із збільшенням споживання тютюну. Тоді як у країнах з низьким рівнем розвитку основний фактор ризику - це забруднення повітря всередині приміщень. Майже 3 мільярди людей в усьому світі використання біопаливо та вугілля в якості основного джерела енергії для приготування їжі, опалення та інших господарських потреб. У цих країнах на забруднення повітря всередині приміщень припадає значно більша частка ризику ХОЗЛ, ніж на куріння. За різними оцінками забруднення повітря всередині приміщень у результаті спалювання деревини та інших палив з біомаси призводить до смерті двох мільйонів жінок і дітей щороку.

Наслідки

Більшість інформації про ХОЗЛ, рівень захворюваності та смертності надходить з країн із високим рівнем доходу. Проте, відомо, що майже 90% випадків смерті від ХОЗЛ відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Адже навіть у високорозвинених країнах збір точних епідеміологічних даних щодо ХОЗЛ - це складний і затратний процес.

Певний час ХОЗЛ були більше поширені серед чоловіків. Проте із збільшенням споживання тютюну серед жінок у країнах з високими рівнем доходів, а також із зростанням забруднення повітря всередині приміщень (через використання біопалива для приготування їжі й опалення) у країнах з низьким рівнем доходів, на сьогодні хвороба вражає чоловіків і жінок майже однаково.

У 2002 році ХОЗЛ була п'ятою за значимістю причиною смерті у світі. Загальна смертність від ХОЗЛ, за прогнозами, зросте більш ніж на 30% у найближчі 10 років, якщо не буде вжито термінових заходів зі скорочення основних факторів ризику, особливо тютюну.

Лікування

Лікарі не можуть вилікувати ХОЗЛ, але вони можуть допомогти вчасно виявити хворобу, зменшити її симптоми і загальмувати процес пошкодження легень, значно покращити якість і тривалість життя пацієнта.

Експерти дедалі частіше звертають увагу світового товариства на проблем ХОЗЛ. 19 листопада - Всесвітній День ХОЗЛ. Мільйони людей щоденно борються із ХОЗЛ та небезпечно низьким рівнем діагностики хвороби. Проте ХОЗЛ досі залишається серед найбільш низько діагностованих хвороб. Встановлено, що 50 % випадків ХОЗЛ у світі не діагностується.

МОЗ України лише наприкінці 2009 року виділив ХОЗЛ в окрему форму статистичної звітності. Відтоді ХОЗЛ необхідно реєструвати відповідно до Міжнародної класифікації захворювань, тобто окремо від хронічного бронхіту, як це було раніше. Це дозволило отримати статистичні дані щодо рівня захворюваності ХОЗЛ в Україні.

Завідуюча терапевтичним відділенням Шишкова А. А.